TORONTO–()–Shopify Inc. (NYSE:SHOP) (TSX:SHOP), wiodąca wielokanałowa platforma handlowa, ogłosiła dziś wprowadzenie najnowszego rozwiązania w zakresie technologii handlowych. Wszystko odbyło się podczas wydarzenia Shopify Unite, dorocznej konferencji dla globalnych partnerów oraz programistów współpracujących ze spółką.

„Prawdziwa moc Shopify płynie z różnorodności i siły tworzonego przez nas ekosystemu. (Shopify) Unite daje naszej społeczności programistów i partnerów możliwość wglądu w harmonogram rozwoju naszych produktów. Tylko działając wspólnie możemy kształtować przyszłość handlu i wspierać przedsiębiorców na całym świecie” – powiedział Tobi Lutke, prezes zarządu Spotify.

W tym roku Shopify zmienia oblicze handlu, ogłaszając ulepszenia i aktualizacje swojej platformy, których założeniem jest zaoferowanie markom skierowanym bezpośrednio do klientów możliwości budowania i zarządzania swoją działalnością. Innowacje Shopify obejmują zaktualizowaną platformę Shopify Plus dla marek, więcej udogodnień w zakresie handlu ogólnoświatowego oraz, po raz pierwszy w historii Shopify, poszerzenie oferty o tzw. Fulfillment Network – sieć, która pozwoli wszystkim handlowcom dostarczać swoje produkty szybko i po atrakcyjnej cenie.

Wprowadzenie do sieci Fulfillment Network Shopify (https://news.shopify.com/introducing-shopify-fulfillment-network#)

• Sieć Fulfillment Network Shopify jest już dostępna. Daje ona handlowcom z USA dostęp do wielu punktów realizacji oraz, działając w oparciu o uczenie maszynowe, zapewnia im terminową realizację zamówień i niższe koszty dostawy, stawiając na pierwszym miejscu daną markę oraz pozytywne doświadczenie klientów.

Shopify Plus – całkiem nowa platforma dla handlowców (https://news.shopify.com/announcing-shopify-plus-all-new-platform-for-enterprise-merchants#)

• Nowa platforma Shopify Plus zapewnia przejrzysty wgląd w całość działalności handlowej danego przedsiębiorstwa oraz oferuje narzędzia pozwalające na osiągnięcie spójnych efektów we wszystkich punktach sprzedażowych oraz jeszcze prostsze tworzenie nowych punktów, tym samym pomagając przedsiębiorcom sprawniej poruszać się po rynku, budować marki z myślą o klientach oraz pełniej wykorzystywać swój potencjał rozwoju.

Debiut oprogramowania nowej generacji do obsługi punktów sprzedaży w celu poprawy jakości doświadczeń zakupowych (https://news.shopify.com/debuting-next-generation-point-of-sale-software-to-supercharge-in-store-experiences#)

• Nowy Shopify POS to szybsze oraz bardziej intuicyjne i skalowalne oprogramowanie do obsługi punktów sprzedaży, które oferuje sprzedawcom przejrzysty interfejs, nowe skróty do obsługi klienta oraz dostęp do wszystkich rozszerzeń aplikacji Shopify POS.

Wejście na rynki międzynarodowe: nowe sposoby dla handlowców na dotarcie do klientów z zagranicy (https://news.shopify.com/going-global-new-ways-for-merchants-to-reach-international-shoppers#)

• Oprogramowanie oferuje 11 nowych wersji językowych dostępnych na całym świecie w Shopify Admin, w tym język chiński, chiński uproszczony, duński, niderlandzki, fiński, hindi, malajski, norweski, szwedzki, koreański i tajski.

• Aplikacja Translations API będzie przechowywała tłumaczenia treści dla kupujących obejmujące opisy produktów, szczegóły odbioru oraz posty z blogów pozwalając handlowcom na dostarczenie spójnego doświadczenia dla klientów w wielu językach.

• Narzędzie Shopify Payments pozwoli na sprzedaż w różnych walutach oraz płatności przychodzące w walucie krajowej danego sprzedawcy.

Nowy design daje zupełnie nowe doświadczenie zakupów przez internet (https://news.shopify.com/bringing-an-all-new-online-store-design-experience#)

• Nowy design ułatwia handlowcom personalizację wyglądu strony ich punktu sprzedaży bez potrzeby edycji kodu źródłowego, tak aby sprostać rosnącym wymaganiom kupujących.

• Wprowadzenie możliwości wyświetlania produktów jako filmów i trójwymiarowych modeli bezpośrednio na platformie Shopify da handlowcom możliwość zapewnienia klientom obsługi podobnej do tej dostępnej w sklepie stacjonarnym dzięki realistycznym wizualizacjom produktów.

• Partnerzy mogą teraz bezpośrednio zintegrować rozwiązania w zakresie płatności za subskrypcję ze stroną dokonywania płatności Shopify

Szybkość i stabilność: programiści otrzymują najlepsze narzędzia do tworzenia aplikacji oferujących duże możliwości (https://news.shopify.com/go-fast-be-stable-providing-developers-with-the-best-tools-to-build-powerful-apps#)

• Najpopularniejsze biblioteki Shopify będą dostępne w języku GraphQL, co umożliwi programistom wykorzystanie jego prędkości i wydajności do budowania szybszych i stabilniejszych aplikacji dla przedsiębiorstw handlowych.

• Dzięki aplikacji Shopify App CLI (internfejs wiersza poleceń), programiści mogą teraz zawrzeć wszystkie etapy tworzenia aplikacji w jednym poleceniu i tworzyć aplikacje w kilka sekund korzystając z techniki scaffoldingu.

• Shopify App Bridge jest nowym, skonsolidowanym narzędziem umożliwiającym programistom wbudowywanie stworzonych przez siebie aplikacji bezpośrednio w platformę Shopify. Dotyczy to aplikacji desktopowych, Shopify Mobile i punktów sprzedaży Shopify, dzięki czemu handlowcy uzyskują integrację wszystkich rozwiązań.

Wprowadzenie nowych udogodnień back-office w zakresie przesyłki ma pomóc przedsiębiorstwom handlowym zwiększyć sprzedaż, poprawić zarządzanie procesem realizacji zamówień i usprawnić obsługę klienta.

• Nowe funkcjonalności w zakresie przesyłki umożliwiają przedsiębiorstwom handlowym ustanowienia określonych zasad przesyłki i cen różnych produktów, jak też utworzenia automatycznej i dokładniejszej przejrzystości całego procesu realizacji, w tym wszystkich działań mających miejsce w aplikacjach i usługach firm zewnętrznych

Więcej informacji można uzyskać na stronie https://news.shopify.com/.

Shopify

Shopify to czołowa wielokanałowa platforma handlowa. Sprzedawcy mogą wykorzystywać oprogramowanie w celu zaprojektowania, ustawienia i zarządzania swoimi sklepami poprzez wiele kanałów sprzedaży, takich jak Internet, mobile, media społecznościowe, platformy handlowe, sklepy stacjonarne oraz pop-up. Platforma zapewnia również potężne wsparcie biurowe oraz indywidualne podejście do każdego biznesu. Platforma Shopify została skonstruowana dla niezawodności i skali, wykorzystując technologie przystosowane do przedsiębiorstw każdej wielkości. Obecnie Shopify, której siedziba główna mieści się w kanadyjskiej Ottawie wspiera ponad 800 tysięcy firm w około 175 krajach. Wśród nich są m. in.: Unilever, Kylie Cosmetics, Allbirds, MVMT i wiele innych.

Wypowiedzi prognozujące

Niniejszy komunikat prasowy zawiera wypowiedzi i informacje prognozujące w rozumieniu właściwych przepisów w zakresie papierów wartościowych („wypowiedzi prognozujące”), w tym wypowiedzi odnoszące się do ogłoszenia i wprowadzenia na rynek nowych produktów, usług i ofert Shopify, możliwości oferowanych przez te produkty oraz wpływu tych produktów i usług na działalność przedsiębiorstw. Wypowiedzi prognozujące można rozpoznać na podstawie terminów takich jak „spodziewa się”, „planuje”, „oczekuje” i „zamierza” i wszelkich odmian tych terminów. Wypowiedzi prognozujące wiążą się z pewną nieodłączną dozą niepewności w zakresie przewidywanych wyników i uwarunkowań.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

alt

Powered by WPeMatico